Proč je vhodné mít osobního trenéra?

Jaké jsou výhody cvičení s osobním trenérem a proč využívat služeb trenérů do domu se dočtete v tomto článku.

Každý z nás se jistě někdy s pojmem osobní trenér v nějaké souvislosti setkal. Málokdo ale vyzkoušel nebo využil jeho služby. Mnozí z vás si možná myslí, že trenéra nepotřebuje. Proč taky ? běhat umím, dřepy a sedy-lehy jsem se naučil ve školním tělocviku a cvičit na strojích přece zvládne každý. A co teprve osobní trenér? Když mi dojede inspirace cviků můžu zajít na nějakou studiovou lekci, kde mi lektor můj zásobník obnoví.

V tomto ohledu ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že se populace mýlí. Nejenom, že běhání, dřepy a sedy-lehy zdaleka nestačí, ale i fakt, že na studiové lekci lektor nezná váš zdravotní stav a může vám (i když nechtíc) spíše ublížit než pomoci. Počty opakování, velikost zátěže a frekvence cvičení je jedna věc, ale technika a správnost cvičení je mnohem důležitější. Správně technicky provedený cvik v pěti opakováních je mnohem náročnější a účinnější než technicky nesprávný třeba i v tisíci opakováních. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že i zdánlivě jednoduchý cvik (například dřep) mnoho lidí provádí zcela nesprávně a se zbytečným ničením kloubů. Tyto nesprávné návyky mohou vést nejen k nedosažení vytyčeného cíle, ale především k často nevratným deformacím nebo jiným poruchám. Když navíc vezmeme v úvahu jak spoustu lidí tráví svoji pracovní dobu (sezením u počítače na mnohdy nevhodné židli a hlavou otočenou na jednu stranu). Není divu, že vzniká víc a více civilizačních poruch pohybového aparátu. Každý z nás si určitě nejednou stěžoval na bolest za krkem nebo v bederní oblasti. Na to ale pořád můžu zajít k doktorovi, aby mi předepsal nějaký lék proti bolesti, nebo (v tom lepším případě) k fyzioterapeutovi, aby mi poradil, které cviky můžu a nemůžu cvičit. Stále si nejste jistí, na co že ten osobní trenér je? V případě, že zajdete k lékaři a dostanete lék proti bolesti tak dočasně vyřešíte následek (nikoli příčinu). Navíc se vám jednoduše může stát, že když ten lék budete užívat často, tak si na něj organismus zvykne a vy budete potřebovat stále něco silnějšího, což z vás udělá prakticky ?feťáka?. V druhém případě vám fyzioterapeut sice navrhne to nejlepší řešení vašich pohybových problémů, ale do tělocvičny s vámi již nepůjde, aby zkontroloval, zda cvik provádíte správně. A to ani když na vás všechny cviky prakticky předvede a ukáže. Opět z vlastní zkušenosti ? nastavím klienta do správné pozice, podívám se kolik je hodin a tu ránu on se vrátí zpátky do té, která je mu pohodlnější (což obvykle bývá ta zcela nesprávná). Pořád si ještě nejste jistí proč byste osobního trenéra měli mít?

Vracím se k faktu, že běhání, dřepy a sedy-lehy nestačí. Nejenom, že na procvičení celého těla jsou tyto dva, resp. tři cviky zcela nedostačující, ale právě proto, že jsou jen tři vás velice rychle přestanou bavit a protože další cviky neznáte cvičení necháte, protože jste jednak nedosáhli vytyčeného cíle, a v druhé řadě vás to prostě nebaví. Právě od toho je tu osobní trenér ? vymyslí trénink přímo ušitý pro vaše potřeby, celou dobu kontroluje zda cvičíte technicky správně a navíc vás podporuje a motivuje v další činnosti. Tím se dostávám k další velice důležité složce cvičení. Ta složka se nazývá váš cíl! Proč chodíte do práce? Proč posíláte děti do školy? Proč...? A další sto otázek začínajících proč?! Na otázku Proč chcete cvičit? se určitě připravte až budete mít první konzultaci s osobním trenérem. Protože pokud na ní nemáte jasnou odpověď nemá cenu vůbec začínat. Velmi často slýchám odpověď ?chci se cítit dobře?. Co si ale mám při této ohrané frázi představit? Někdo se může cítit dobře s pytlíkem brambůrků a pivem u televize, někdo zase když si může hrát s dětmi, jiný když může od rána do večera chodit po barech. Proto, aby vám osobní trenér mohl poradit musí znát váš cíl ? něco, čeho byste rádi dosáhli, jak byste rádi vypadali. Je samozřejmě jasné, že pokud vážíte 80 kilo a v pět odpoledne jdete k osobnímu trenérovi, není v ničích silách, abyste v šest odcházeli s 60-ti kily. Osobní trenér není kouzelný dědeček.

Ráda používám jednoduchý vzorec, který by měl být respektován, když si určujete svůj vlastní cíl:

Jednoduchý příklad: Já chci za tři měsíce (do léta) zhubnout 6 kilo, aby mi to slušelo v plavkách. V této větě je obsaženo všechno, co potřebuje osobní trenér vědět: jasně řečeno, co chci, můžu to změřit (6 kg), za tři měsíce je 6 kg reálný cíl a navíc je omezený těmi třemi měsíci. Důležité je tvrzení, že to chci já, že to není půjčený cíl a já jsem s ním 100% ztotožněný.

I když se Vám toto podaří zvládnout, stále ještě není vyhráno. Osobní trenér sice může navrhnout pohybový trénink vedoucí k Vašemu cíli, ale odcvičit jej budete muset vlastnoručně. Je jasné, že někdy tréninkový proces je nutné z různých důvodů přerušit, ale nemůže to být pravidelně. Se cvičení je to podobné jako například s úklidem bytu ? proto, aby byl byt uklizený a dlouhodobě se v něm dal vytvořit domov se musí pravidelně odstraňovat nanesená špína, prach nebo staré a nepotřebné věci. S lidským tělem je to totožné ? proto, aby tělo fungovalo, tak jak má, vypadalo dobře a sloužilo do vysokého věku, je třeba se o něj starat.

Vždy je ale potřeba mít na paměti, že osobní trenér Vám může ukázat dveře, ale projít jimi musíte sami. Přeji Vám, aby ta Vaše cesta byla co nejméně klikatá a abyste všech cílů dosáhli, co nejdříve.

Autor: Mgr. Martina Libá