Běh a jak na něj?

S příchodem jara přichází i pěkné počasí a tím i možnost cvičení venku. Většinu lidí napadne běh. Ale jak na něj, když vůbec neběhám? To si povíme právě dnes.

Běh je jeden z nejpřirozenějších pohybů pro lidské tělo. Zapojujeme u něj většinu našich svalů i kloubů, zlepšujeme kapacitu plic, kardiovaskulární systém, zrychlujeme metabolismus a tím pádem i hubneme. Co víc si na jaře přát. Ovšem jak správně začít běhat a nezničit se hned napoprvé? Jak se obléci? A je běh pro každého?

  

Běh nebo chůze?

Ze začátku rozhodně chůze. Pokud vůbec nejste zvyklí běhat, případně máte větší nadváhu začněte svižnou chůzí. 30min svižné chůze Vám dá také zabrat a dáte prostor tělu si zvyknout na pohyb. Vaše svaly, klouby, kosti i úpony se posílí a naučíte se dýchat nosem i při zátěži. Jakmile už zvládnete takto rychle chodit zařaďte pomaličku běh.

Začněte pozvolna

Nemyslete si, že po prvním týdnu běhu zvládnete maraton. Začínejte pomaličku a pozvolna. Ze začátku zkuste tzv. "indiánský běh". Kousek běžíte a kousek jdete. Napřed stačí i minuta běh proložená minutou chůze a takto to střídat. Běhejte opravdu pomaličku, zkuste si tempo svižné chůze a jen přejít do běhu. Zvykejte tělo na tvrdší došlapy. Když už toto zvládnete zkuste prodlužovat čas běhu. Nekoukejte zatím na vzdálenost, ale spíš na vytrvalost. Pomaličku natahujte čas na 3, 5, 10minut běhu v kuse. Jakmile byste lapali po dechu okamžitě přejděte do chůze, ale snažte se nezastavit, jen zpomalte. Tímto pomalým začátkem předejdete rychlému vyčerpání a zranění.

Co na sebe?

Co se týče bot na těch nešetřete. Zajděte si do specializované prodejny a kupte si kvalitní boty, které Vám budou opravdu sedět a nebude z nich mít hned puchýře. Bota Vám musí být pohodlná a cca o 1číslo větší než Vaše normální velikost (noha se při běhu rozšiřuje a prsty potřebují prostor). Nechte si poradit od prodavače i co se týče Vaší pronace či supinace. S dobrou botou se hned lépe běhá. Co se týče oblečení sáhněte po funkčních materiálech, které Vám budou nejen příjemné, ale hlavně budou odvádět pot. A nakonec vrstvěte. Přeci jen ještě není úplně léto a zezačátku budete náchylní na prochladnutí. Doporučuji proto dlouhé kalhoty i tričko, aby byly klouby v teple. Pokud běháte ráno nebo večer je vhodná i čepice nebo čelenka přes uši.

Kdy běhat?

Kdykoliv chcete, kdykoliv máte čas. Někomu vyhovuje více ráno, někomu večer. Tyto věci si musíte vyzkoušet. Každý jsme jiný, každý máme čas v jinou dobu. Ze začátku bohatě stačí 3-4 výběhy týdně, cca na 30minut. Hlavní je to nepřehnat. Tím spíše u běhu vydržíte a bude Vás bavit.

A poslední rada. Vždy před i po běhu se protáhněte!!! Svaly pak budou mnohem méně bolet :)

Autor článku: Monika Šveňhová