Box - cesta k osobnímu rozvoji

Box, řadě lidí se vybaví dva rozmlácení fighteři, kteří do sebe tlučou hlava nehlava. Jde o velmi agresivní sport, ve kterém jde o to druhého co nejvíce roztřískat, zranit. To jsou stereotypy - ne vždy to tak ale musí být.   

O co v boxu vlastně jde? Nechci tu rozebírat pravidla sportu jako takového, ale ráda bych se podívala trochu do hlubších pater boje mezi dvěma lidmi.  

V dnešní době je velmi populární téma sebeobrany. Muži i ženy se chtějí naučit bránit nečekaným situacím. Ruku v ruce s fyzickou obranou jde i obrana emoční. Před čím se vlastně doopravdy chtějí lidé umět bránit? Opravdu je mezi námi tolik lidí, kteří věří že je někdo někde přepadne, myslí si, že opravdu ve svém životě budou čelit nějakému boji, ve kterém půjde o život? Ano, tyto situace se stávají, ale výjimečně. V pouličních bitkách platí, kdo uteče vyhraje. Není potřeba jít do otevřeného boje za každou cenu. V tomto rozhodování nejde o to, jaké má kdo svaly, ale jak moc je jedinec duševně vyzrálý, aby dokázal situaci odhadnout a správně zareagovat. A tím se dostáváme k psychice a k emoční rovině nás samých. Jak v životě, tak i ve fightu platí, že kdo je psychicky zklidněný a vyrovnaný, vyhrává. Kdo se dříve unaví? Člověk, který půjde rozzuřeně hlavou proti zdi nebo ta zeď? 

V boxu je důležité naučit se postavit svým strachům - z ran, pádů, bolesti. Nenechat se tím ovládnout, ale naopak umět ovládnout svůj strach a umět ho využít v souboji. Pokud se v boxu bojíme bolesti a pádů, je dobré zamyslet se, jestli se nebojím i v běžném životě pádů - neúspěchu a bolesti - zklamání. Jedno z klíčových témat boxu je umět ovládnout svoji sílu. Stejně jako v životě, ani ve fightu nemůžu jít hlavou proti zdi, je potřeba se naučit i ochránit - odtáhnout se od soupeře a nebušit do něj hlava nehlava. Možní ho takto zasáhnu, zraním, ale tímhle nesmyslným mlácením se vyčerpá hlavně ten, co mlátí. Ovládnout svoji sílu znamená, být si vědom toho, co dokážu, ale zároveň vědět, kde jsou moje limity, do čeho a s jak velkou energií vlastně můžu jít, aby mi to neublížilo, ale prospělo. V ringu se potkávají dva soupeři, kteří jsou ve stejné váhové kategorii. Nerozhodují zde tolik svaly, ale hlavně hlava a schopnost koncentrace. První kola v ringu zvládnete odboxovat hrubou silou, ale další kola už boxujete převážně hlavou. 

Pokud tedy boxer pracuje na umění boje komplexně- tělo, mysl, emoce - je si vědom své síly, má zvnitřnělou disciplínu a ví, jak použít fyzickou sílu, pak se tento boxer neřadí do kategorie,, mlátiček" a v tomto podání bude box bezpečným sportem. Síla se musí pocítit, ne předvádět. Není potřeba se bojových sportů bát, je potřeba najít toho správného člověka, který vám ukáže, co vše jste schopni dokázat. 

Autor článku: Veronika Kudová, DIS.