Cviky na břicho a core

Blíží se nám léto a všichni chceme mít v plavkách ty pověstné "buchty". My si tu dnes ukážeme pár cviků, které Vám s tím pomohou.

Nezapomínejte ovšem na dvě věci. Zaprvé na krásné ploché bříško je velmi důležitá vyvážená strava (už žádný mekáč) a shodit podkožní tuk aerobní aktivitou (běh, kolo, brusle atd.) a zároveň je nutné mít zpevněný střed těla tzv. core, který nám nejen zpevňuje záda, ale i pomáhá těm "buchtám" vylézt.

Proto abychom uměli správně zapojit core musíme u toho hlavně správně dýchat. Takže před každým cvičením si vždy lehněte a prodýchejte bříško. Položte si na břicho ruku a dýchejte do něj tak, aby se ruka zvedala nahoru a zas dolů. Zkuste si to alespoň 8x a nadále se snažte takto dýchat i během cvičení.

Tak a teď můžeme jít cvičit.

Zpevnění core - stoleček

Klekneme si na podložku a srovnáme si tělo. Zápěstí jsou pod rameny, kolena pod kyčlemi a máme rovná záda (doporučuji cvičit vedle zrcadla a stále se kontrolovat). Lokty jsou mírně povolené a ramena stahujeme od uší. V tuto chvíli se mírně nadlehčíme a nadzvedneme kolena. Stačí centimetr nad zem tak, abychom stále měli rovná záda a pokrčené nohy. Vydržíme do té doby, než se nám začnou prohýbat záda a celou dobu dýcháme do bříška. Nezadržujte dech. Opakujeme 4x.

Střídavé prkno

Nastavíme se do klasické pozice prkna. Začneme na dlaních opět jsou zápěstí a ramena v jedné linii. Nadlehčíme na špičkách, nohy jsou mírně povolené v kolenou. Máme rovná záda a celé tělo je v jedné rovině. V tuto chvíli jdeme pomalu po jedné ruce dolů, až jsme v prkně na loktech. Opět se v klidu srovnáme a jdeme opět nahoru na zápěstí. Snažíme se o co nejvíce plynulý pohyb. Celou dobu pravidelně dýcháme do břicha. Opakujeme 8x ve 4 sériích.

Metronomy na šikmé břišní svaly

Lehneme si na záda, pokrčíme kolena a ruce natáhneme podél těla vytočené dlaněmi vzhůru. Začneme pomalu sklápět nohy na jednu stranu a s výdechem je opět srovnáme. Důležité je neodlepit lopatky od země a co nejvíc procítit šikmé břišní svaly. Opakujeme 10x na každou stranu ve 4 sériích.

Sklápění nohou pro pevné spodní bříško

Opět ležíme na zádech, ruce si složíme na prsa a nohy natáhneme vzhůru. S výdechem se snažíme přitáhnout nohy k bříšku, ale jen natolik aby nám nezabírala záda (nesmí začít bolet). U tohoto cviku stačí opravdu malý pohyb, abyste procítili jen bříško. Důležité je nezapírat se hlavou. Opakujeme 16x po 4 sériích.

Autor článku: Monika Šveňhová