Cviky na uvolnění krční páteře

Bolest hlavy a krční páteře, migrény, neschopnost uklonit hlavu a celkové zmenšení rozsahu pohybu, s tím vším Vám mohou pomoci cviky na uvolnění krční páteře.

Velmi často se setkávám u klientů se zatuhlou, místy až zablokovanou, krční páteří. Nejčastější příčiny bývají sedavé zaměstnání, předsunutá hlava nebo naopak "zapadlá" mezi ramena a celkově nesprávné držení těla.

Jak se bolesti zbavit?

Nejlépe odstranit příčinu. To jest nejčastěji naučit se "správnou polohu" hlavy a krku. Vždy bychom měli sedět či stát rovně, mít hlavu mírně zasunutou vzad, aby nevznikala předsunutá brada a zároveň se snažit vytahovat vzhůru (představte si, že máte na hlavě provázek, za který Vás někdo vytahuje vzhůru). Tím, že se naučíme tento základ a navykneme si na něj předejdeme budoucím problémům. Další bod je i nezaklánět hlavu. Dělá to spousta z nás a zaděláváme si tím na budoucí problémy v oblasti krku.

Pokud trpíte většími problémy stanoví Vám diagnózu lékař a nejspíš pošle na rehabilitace, kde Vás naučí jak správně uvolnit postižené svaly. Pokud Vás trápí bolest méně a snažíte se ji řešit sami, je nejvhodnější dojít za někým kdo Vám udělá diagnostiku pohybového aparátu (osobní trenér) a řekne Vám, které svaly jsou přetížené a jak to napravit.

Díky pravidelnému a důslednému cvičení, se můžete bolestí zbavit úplně a natrvalo. Chce to ovšem čas. Nepředpokládejte, že během jednoho cvičení se bolest ztratí. Bohužel i toto chce pravidelnost a hlavně správné vykonávání cviků.

Cviky, které si dnes ukážeme Vám zaberou jen pár minut a můžete je cvičit téměř kdekoliv. Soustřeďte se především na správnost provedení, žádné pohyby neprovádějte švihem a rozhodně ne do bolesti, ale jen mírného pnutí.

Úklony hlavy na uvolnění trapézu

Seďte vzpřímeně na židli, ramena tlačte dozadu a dolů. S nádechem vytáhněte hlavu vzhůru, chyťte se z jedné strany za spánek a s výdechem přitáhněte hlavu k rameni. Opakujte 5x na každou stranu ve 3 sériích.

Úklony hlavy v předklonu pro uvolnění šíjových svalů

Seďte vzpřímeně na židli. Vytáhněte hlavu vzhůru a pomalu ji maximálně předkloňte. Vždy s výdechem provádějte úklon hlavy k jednomu a následně k druhému rameni. Nezaklánějte hlavu dozadu! Opakujte 12x ve 3 sériích.

Rotace hlavy kolem osy

Seďte vzpřímeně na židli. S nádechem vytáhněte hlavu vzhůru, s výdechem provádějte rotaci hlavy kolem osy páteře. Pomalu napřed vlevo, poté vpravo. Opakujte 12x ve 3 seriích.

Rotace hlavy a rukou pro uvolnění svalů krku a ramen

Seďte vzpřímeně na židli, ramena tlačte dozadu a dolů. Rozpažte ruce a roztáhněte prsty tak, aby palec na jedné straně směřoval vzhůru a na druhé dolů. Otočte hlavu na tu stranu, kde je palec dolů. S výdechem provádějte rotaci paží a hlavy zároveň. Opakujte na každou stranu 8x ve 3 sériích.

Autor článku: Monika Šveňhová