Dovolená a cvičení - ano či ne?

Přichází doba dovolené a s tím spojený i odpočinek, jídlo a lenošení. Jak si i tak udržet vydřenou formu?

Každý si potřebuje odpočinout a dovolená je přeci přesně od toho, ne? Každý ovšem vidí odpočinek jinak. Někdo jede na týden do hor někdo zas k moři. Tak či tak není problém si těžce vydřenou formu udržet. Pojďme si říci jak.

  

Dovolená aneb čas odpočinku

O dovolené bychom si měli opravdu odpočinout. Fyzicky i psychicky. Změna prostředí, lidí i režimu je pro nás velmi důležitá. Celý rok poctivě dřeme ať už v práci tak ve fitku a bojíme se, že za týden vše zmizí? Nebojte opravdu nezmizí. Odpočinek je pro naše tělo velmi důležitý. Pořádně se vyspat, dopřát si i trochu víc kvalitního jídla, být s rodinou či přáteli. Vypnout. Nebojte se toho, že za pár dní lenošení na pláži či to, že si dáte o jednu zmrzlinu více vše změní. Naopak, uvolněte se, čerpejte sílu a energii. Fyzicky i psychicky!

Aktivní odpočinek

Pod pojmem odpočinek si však nemusíme představit jen lenošení a nic nedělání. Aktivní odpočinek nám přinese spoustu benefitů. Procházka po pláži, plavání, turistika, výlet na kole a mnoho dalšího. To vše je aktivní odpočinek, který prospívá nejen tělu, ale i duši :)

Udržování

Pokud jedete na dovolenou na delší dobu (2 a více týdnů) je vhodné zařadit alespoň nějaké udržování. Bohatě vám bude stačit 2x - 3x týdně cvičení s vlastní vahou. Nemusíte nutně běžet do místní posilovny, stačí krátký kruhový trénink, který poskládáte ze základních cviků (kliky, dřepy, výpady, prkno, angličáky, ...). Máte za půl hodinky hotovo, v klidu se protáhnete a budete spokojeni. A pokud máte nutkavou potřebu si s sebou alespoň nějaké náčiní vzít přibalte si pár expandérů, vystačíte si s nimi bohatě na celý trénink.

Nové zkušenosti

Pokud celý rok chodíte do fitka a chcete si od posilování odpočinout, zkuste jiné věci. Jděte si zaběhat podél pláže, dejte si do těla na místní zumbě, půjčte si kolo a udělejte si celodenní výlet, nebo se jděte projít do hor. Možností je spousta a vy alespoň vyzkoušíte něco nového. Pamatujte, že jakýkoliv nezvyklý a nový pohyb je pro tělo náročný. To, že zvednete 100kg na dřep neznamená, že po celém dni na kole vás nebudou bolet nohy víc než po náročném legday :)

Jak vidíte, za mě cvičení na dovolené ano, ale odsud podsud. Jak se říká, tělo regeneruje a sílí při odpočinku a je to tak. Na dovolené se raději věnujte regeneraci, zábavě a zážitkům, než abyste mysleli na to, že si nemůžete dát támhleto a večer musíte nutně do fitka se jít vypotit. Tak to není naopak. Psychika dělá také hodně a možná budete překvapeni, že se po dovolené vrátíte třebas i o kilčo lehčí.

Cvičte když chcete, spěte když jste unavení, jezte když máte chuť, ale hlavně....smějte se a buďte šťastní :)

Autor článku: Monika Šveňhová