Fit a zdravě i v létě

Máme tu léto a s ním i vysoké teploty. Přesto chceme být fit, ale jak když sotva funíme? Přesně to si řekněme dnes.

Teploty atakují 30 a my se snažíme to přežít ve zdraví. Přesto bychom rádi šli cvičit a udrželi se fit. Jak na to? A jak na to ve zdraví? Nebojte není to tak těžké. Stačí dodržet pár základních rad a zvládnete se udržet v kondici i příjemně si zacvičit.

1. Dostatek hydratace

Dostatek vody je pro tělo jeden ze základních aspektů života. Uvědomujete si však, kolik toho tělo vypotí aby se ochladilo? Stačí jedna procházka venku a máte mokré oblečení že? A to vše je Váš pot. Pot, který tělo zas potřebuje v rámci tekutin doplnit zpět. Nezapomínejte tedy dostatečně pít a to hlavně během celého dne. V tomto vedru není problém, když vypijete 3-5 litrů vody denně (dle aktivity, doby venku atd.).

2. Dostatek minerálů

Jsme opět u potu. Pot se skládá nejen z vody, ale také z minerálů, stopových prvků, laktátu a močoviny. Na litr potu spadá cca 1g vypocené soli a 0,2g draslíku. V létě je tedy velice důležité si jídlo osolit (doporučuji himalájskou sůl), případně doplnit pitný režim o neslazené minerálky či iontové nápoje.

3. Správné oblečení

Všichni víme jak prima je se v létě moci odhalit a ukázat vymakané tělo. Ne vždy je to ovšem zcela optimální. Správně zvolené oblečení nejen odvádí pot, a chrání před spálením kůže, ale také izoluje horko od těla. Vhodné je tedy bavlněné či lněné oblečení, které i rychle schne a do fitka potom funkční materiály na sport.

4. Doba cvičení a intenzita

Spousta z nás je zvyklých chodit cvičit večer nebo i přes poledne (polední pauza v práci). V létě to však není zcela optimální. Pokud chodíte do klimatizovaného fitness centra je Vám to vcelku fuk. Pokud chodíte do fitness, které nemá klimatizaci vybírejte si optimálně dobu ráno či večer kdy je již chladněji. Pokud cvičíte venku doporučuji brzké ranní hodiny, kdy se ještě vzduch dá dýchat a všude nesálá horko. Nezapomeňte v létě upravit i intenzitu cvičení. Přeci jen horko je pro tělo vysilující a Vaše výkony nebudou vždy stoprocentní. Nebuďte z toho zklamaní. Lepší odjet trénink třeba na 80%, ale být spokojeni než na 100%, ale odcházet polomrtví. Každý trénink je lepší než žádný trénink :)

5. Dostatek jídla

Spousta z nás v létě nemá pocit hladu. Jen pijeme a pijeme. Nezapomínejte se však i najíst. Těžce nabité svaly potřebují výživu abyste je udrželi a tělo nefunguje jen na vodu. Dejte si lehký salát doplněný o bílkovinu v podobě masa či kvalitního sýra a k tomu kousek pečiva. Nebo si udělejte domácí zmrzlinu z ovoce a řeckého jogurtu, ale jezte! Případně můžete využít i spoustu proteinových shaků, které jsou již všude v nabídce nebo kvalitní proteinovou tyčinku. 

6. Odpočinek

Ano i odpočinek je velmi důležitý. Nezapomeňte tedy si občas i hodit nohy nahoru, užít si léto, koupání a klídek a odpočívat.

 

Autor článku: Monika Šveňhová