Jak na novoroční předsevzetí?

Jak pracovat s předsevzetími a čeho se vyvarovat se dozvíte v tomto článku.

Máme tu nový rok a s ním i každoročně přeplněná fitness centra, bazény a jiná sportoviště. Trenéři, instruktoři a jiní zaměstnanci těchto pracovišť mají žně. Otevírací doba od brzkých ranních hodin do pozdních večerních kompenzuje předvánoční klid před bouří. Dveře se nezavřou a množství lidé, kteří kupují dlouhodobější permanentky či členství lze přirovnat k náletu kobylek.

První měsíc roku vždy ukáže, kdo vydrží. Během února postupně začínají odpadat čekací fronty ve sprchách a cvičebních prostorech. O skutečném vítězi ale můžeme mluvit až po uplynutí minimálně celého roku. Je tedy praktické začínat s předsevzetími na začátku roku?

Každý jistě známe tzv. prokrastinaci. Stav, který nás ?nutí? stále odkládat činnosti, do kterých se nám nechce na pozdější dobu. Ano, člověk má několik nejdůležitějších fyziologických potřeb, např. živiny, vzduch, teplo, spánek, aj. všechno ostatní může počkat, o tom není sporu. Potom si ale znovu kladu otázku proč, pokud chci začít žít aktivním životním stylem, čekat na leden, nebo na pondělí? Nikdy nebude lepší doba, než je právě TEĎ! Ať jsou důvody jakékoli, nemá smysl cokoliv odkládat. Pokud chcete například zhubnout, jdete za tím hned! Tím, že začnete hned a nebudete čekat na začátek roku se mimo jiné vyhnete těm zmiňovaným frontám před posilovacími stroji. Navíc máte taky větší pravděpodobnost, že u pohybové aktivity zůstanete déle než do konce ledna.

Jedním z častých vánočních dárků je právě poukázka na členství ve fitness centru, nebo lekce s trenérem, či sparing partnerem. Nelze říct, že by tento dárek byl špatný, nebo nevhodný, ale ruku na srdce, pokud by ten obdarovaný skutečně toto chtěl, určitě by si to zakoupil už dávno sám, bez ohledu na vánoční čas. Každý jsme jiný a pokud jednomu vyhovuje trávit svůj volný čas pohybem, neznamená to, že to bude chtít i ten druhý. Proto tento dárek věnujte skutečně po pečlivém uvážení.

?Mám moc práce!?, ?Platím spoustu složenek!? Znáte takové výmluvy? :-) Častými argumenty, proč něco nedělat bývá nedostatek času, nedostatek financí, nebo nedostatek znalostí o konkrétní pohybové aktivitě. Každý, nechť si ve svém svědomí srovná, zda jsou to ?oprávněné? výmluvy. Je pravdou, že den má pouze 24 hodin a že nelze stihnout všechno. Na druhou stranu se ale zamysleme, kolik času trávíme sledováním seriálů v televizi, nebo bezduchým tlacháním s kolegy v obědové pauze. Není právě toto čas, kdy bychom mohli jít cvičit, nebo se aspoň projít a nadýchat čerstvého vzduchu? Pro zamyšlení přidám citát bývalého kalifornského guvernéra a jednoho z nejúspěšnějších kulturistů historie Arnolda Schwarzeneggera ?Můžeš mít buď výsledky nebo výmluvy. Nemůžeš mít obojí.?

Na závěr Vám chci popřát, aby jste u svého přání zůstali, tak dlouho, dokud nedosáhnete svého cíle! Nebo ještě lépe, ať cesta je Váš cíl!

Autor článku: Mgr. Martina Libá