Jak řešit svalové křeče

Co svalové křeče způsobuje, jaká je prevence a jak se jich co nejrychleji zbavit v akutních případech.

Co svalové křeče způsobuje? Je zatím jen nedostatek některých minerálů, nebo i něco dalšího?

Svalové křeče jsou způsobeny především nedostatkem tekutin, respektive vody. To je nejčastější příčina svalových křečí. Dalším důležitým faktorem vzniku křečí je nedostatek minerálů. A to zejména hořčíku, draslíku, vápníku a sodíku. Svalová křeč nastává, když do sebe svalová vlákna nesprávně stáhnou v důsledku nerovnováhy vnitřního prostředí ve svalu.

Jsou nebezpečné?

Svalové křeče dočasně ochromí lokální funkčnost svalu, což může být nebezpečné, pokud jste v situaci, kde tyto svaly potřebujete zapojit. Například plavání ve studené vodě je rizikové, ale i vysokohorská turistika, když jste v nebezpečně strmém terénu. Sami o sobě jinak nebezpečné nejsou, ale je dobré jim předcházet.

Jak se jich zbavit, aby rychle odezněly?

Pokud to podmínky umožňují nejrychleji se jich můžete zbavit protažením dané svalové partie, prodýchat a pomalu vrátit zpět. Toto můžete opakovat i několikrát za sebou, dokud se sval opět nesrovná. Akutně také pomůže koncentrát s hořčíkem a dalšími minerály, který najednou vypijete. Nebo alespoň nějaký energetický gel s cukry a vitamíny. A v neposlední řadě samozřejmě voda, nejlépe nějaký iontový nápoj, ten však účinkuje až po delší době. Vhodnější je křečím předcházet právě dostatečným přísunem tekutin a minerálů ještě před výkonem.

Jak se jich zbavit dlouhodobě, aby na ně člověk přestal trpět?

První důležitým doporučením je hlídat si pitný režim v dlouhodobém měřítku. Další je přizpůsobení pitného režimu pokud se chystáte na sportovní výkon. Měli byste přizpůsobit dávkování tekutin. To znamená před výkonem (ideálně hypotonický nápoj), během výkonu (doporučuji izotonický nápoj) a po výkonu (nasaďte hypertonický nápoj). Nápoj si lze snadno doma připravit, protože typ nápoje ovlivňuje poměr minerálních látek a množství tekutiny. Správný poměr pro namíchání byste měli najít na každém balení.

Další důležitou prevencí svalových křečí je pravidelný strečink před a po výkonu. Tím také předcházíte poranění, prodlužujete výkonnost a urychlujete regeneraci. Před výkonem doporučuji výdrže při protahování spíše kratší (4 - 6 sec.) a také následně přidejte dynamický strečink pro rozhýbání kloubů. Po výkonu pak naopak doporučuji pouze statický strečink s delšími výdržemi (15 - 30 sec.) v protažení a přirozeně uvolněně prodýchat.

Autor článku: Mgr. Ondřej Diviš

osobní trenér fitness a autor posilovací pomůcky XUpTrainer