Jarní detox. Ano či ne?

Přichází nám jaro a s ním i milion návodů na různé typy detoxů, očist atd. Je to však vůbec nutné? A který z návodů je ten pravý? V tom si právě dnes uděláme jasno.

Jako první bychom si ovšem měli vysvětlit, co vlastně pojem "DETOXIKACE" znamená. Jedná se o přirozený proces zbavování škodlivých a toxických látek z těla. Ano, důležité je pojem "přirozený". Tento proces se totiž odehrává v našem těle stále za pomoci jater a ledvin. My mu v tomto procesu můžeme pouze pomoci.  

Na co si dát pozor?

Všude, nejen na internetu, najdete spoustu návodů na ten "Pravý detox". Dejte si ovšem pozor na spoustu s pardonem "blbostí", které můžete udělat. Tím, že budete týden jíst celý den jen jablka, pít jen zeleninové šťávy, nebo optimálně nebudete jíst vůbec nic, si opravdu moc nepomůžete. Ovšem naopak zařadit místo jednoho jídla zeleninovou šťávu nebo jíst více ovoce Vám velmi prospěje. Kúra polykání sto tabletek denně a vypití "zázračného" koktejlu, který Vás nejen ozdraví, ale ještě zhubnete dvacet kilo, také není úplně optimální.

A je tedy detoxikace vůbec účinná?

Ano i ne. Podle vědců je umělá detoxikace neúčinná. Já si myslím, že pokud jste celou zimu strávili oslavami Vánoc, nového roku, zkouškového a všeho, co přišlo vhod, tak nějaké odlehčení stravy je určitě fajn. V zimě máme hodně chutě na sladké, tučné, pijeme alkohol, máme málo sluníčka a tím více sklony k depresím a ty opět řešíme jídlem. Tudíž za mě je určitě fajn se na jaře trošku zase zamyslet, shodit pár zimních kil a tělu ulevit.

Čím se tedy řídit?

Optimálně zdravým selským rozumem. Celá detoxikace by měla být postavena na úpravě jídelníčku. A ne, nemusíte kvůli tomu utratit tisíce v lékárně za zázračné tabletky. Stačí dodržet pár základních bodů a bude Vám hned mnohem lépe.

  • pijte hodně čisté vody
  • zařaďte více ovoce a zeleniny
  • jezte více celozrnné pečivo a méně masa
  • zařazujte kysané mléčné výrobky a vyhněte se těm tučným
  • zcela vyřaďte alkohol, polotovary, slazené limonády, uzeniny, sladkosti
  • jezte POTRAVINY!!! Ne zpracované věci

Pokud zvládnete tyto zásady vydržet alespoň týden, bude Vám hned lépe. Optimálně se však snažte tato pravidla zařadit do stálého životního stylu. Pokud do toho přidáme ještě pár procházek na čerstvém vzduchu a sluníčku, budeme vypadat zdravě, vitálně a budeme se tak hlavně i cítit. Snažte se tedy dávat Vašemu tělu vše, co opravu potřebuje :)

Autor článku: Monika Šveňhová