Osteoporóza - léčba a prevence

Jaká je vhodná prevence a léčba osteoporózy zdravým pohybem? Máme pro vás dobré tipy.

Osteoporóza neboli odvápnění kostí je způsobeno více faktory, v tomto článku se však zaměříme na jeden z významných faktorů a tím je nedostatek pohybu. Člověku je pohyb přirozený a velmi důležitý, postupem času však dochází k opotřebování pohybových struktur a je potřeba volit pohyby, které šetří pohybový aparát a nebo jsou k němu přinejmenším šetrnější.

Ke správné funkci kloubů přispívá synoviální tekutina, která se vyplavuje do kloubu. Přispívá ke správné funkci kloubu a také jej vyživuje. Z tohoto důvodu je vhodné zařadit před každou pohybovou aktivitou kloubně mobilizační cvičení, které připravují tělo a zejména klouby na větší zátěž. Příkladem můžeme uvést kroužky hlavou, pažemi, lokty, zápěstími, boky, koleny a kotníky. Takto nejlépe procvičit celé tělo od hlavy až k patě. Je vhodné také zařadit protažení zad a trupu o pevnou oporu, prohnutím, ohnutím a vybočením zad a trupu.

Vhodné pohybové činnosti při osteoporóze jsou obecně pohyby a cviky, které šetří klouby. Jsou to pohyby, kdy nedochází k zatěžování tíhových váčků v kloubech. Všechny tyto pohyby jsou nejen vhodnou prevencí osteoporózy, ale také zmírňují její postup.

Prevence a léčba osteoporózy - jaká jsou vhodná cvičení

Konkrétně lze doporučit jízdu na kole, pro starší osoby poměrně náročné, avšak i jízda na elektrokole je vhodná a to již není tak fyzicky náročné. Při problémech s rovnováhou lze doporučit stacionární rotoped. Nevýhodou jízdy na kole je zapojení pouze dolních končetiny a přetěžování ramen a krčního svalstva. Je tedy vhodné tuto činnost doplnit ještě o cvičení na horní polovinu těla a protažení krčních svalů například úklony a předklony hlavy v různých úhlech.

Dbáme-li na zásady cvičení při osteoporóze, tedy na cvičení šetrné na klouby, pak bychom se měli vyhnout všem tlakovým cvikům a naopak provádět pouze plynulé pákové pohyby v kloubech. Stroje, které nám umožňují procvičovat zdravě celé tělo najdeme v posilovně a nazývají se protisměrné kladky, zde lze nastavit požadovaný odpor a plynule procvičit horní polovinu těla, tak abyste udrželi svaly v celkové harmonii svalového tonu. Pro koho je docházení do posilovny komplikované, pak lze doporučit posilovací pomůcky na cvičení doma a to zejména XUpTrainer, který využívá metody plynulých kladkových pohybů, tudíž jsou cviky šetrné na klouby a vhodné při léčbě i prevenci osteoporózy.

Dalším vhodným způsobem jak se celkově zdravě hýbat je plavání. Pozor však na správný plavecký styl a teplotu vody. Pro vaše záda a krk jsou vhodné zejména plavecké styly znak a kraul. Prsní technika, i když potápíte hlavu, bederní a krční páteř spíše přetěžují a to je nežádoucí. Pokud je pro vás kraul či znak náročný, pak doporučuji plaveckou destičku. Plavat s destičkou mezi pažemi ve vzpažení a střídavě provádět záběry horních končetin. Zejména dbejte na splývavou polohu trupu, aby páteř byla ve vodorovné pozici při celém záběrovém cyklu. Teplota vody by neměla klesnout pod 26° Celsia.

Doporučuji vybrat si vhodnou pohybovou aktivitu, kterou jste schopni každodenně provádět aspoň po dobu 30 minut. Vytvořte si zdravý návyk a jistě nástup či postup osteoporózy zmírníte či zastavíte. Nikdy není pozdě začít se zdravě hýbat a dnešní možnosti jsou široké.

Autor článku: Mgr. Ondřej Diviš