Plavání aneb proč neplavat jako paní radová

Jaký plavecký styl je nejvhodnější k odstranění bolestí zad, a který zase není, se dočtete v tomto článku.

Plavání - aktivita, která je společně s chůzí, během a jízdou na kole považována za základní pohybovou dovednost. Dokonce byla historicky zařazena mezi sedm rytířských ctností. Dnes je ale plavání velmi často zaměňováno s koupáním nebo pohybem ve vodě.

Odborná literatura uvádí, že plavec je člověk, který uplave 200 metrů správnou technikou daného vybraného způsobu bez známek vyčerpání a zvládne pád do neznámé vody. Oproti tomu koupání je všechno ostatní. Již při prvním pohledu do kteréhokoli českého bazénu je jasné, že plavců je opravdu minimum.

Plavání stylem "paní radová" je nejčastější chybou, kterou můžeme vidět především u žen. Tento prohřešek je nejen esteticky nepěkný, ale především zdraví poškozující. Dlouhodobě a pravidelně zakloněná hlava poškozuje krční páteř a přetěžuje šíjové svalstvo, které i tak zatěžujeme sedavým způsobem života. Další související chybou je, že "plavci" tento způsob umožňuje komunikaci s druhým "plavcem". Tím se hlava dostává i do jednostranné rotace, která není nijak kompenzována a tím jsou ještě zhoršeny výše uvedené problémy. Třetí nejčastější chybou je křivý střih dolních končetin. V okamžiku, kdy jde každá noha jiným směrem a jiným pohybem je jednostranné nekompenzované zatížení kyčelních kloubů na světě.

Nejjednodušším krokem na zlepšení uvedených chyb je změna plaveckého způsobu. Kraul vyžaduje hlavu v prodloužení trupu a kopání dolními končetinami je přirozenější a jednodušší pohyb. Plavecký způsob prsa jsou společně s motýlkem nejtěžší na koordinaci a kondici. I správně prováděná prsa zatěžují kolenní a kyčelní klouby více než kraul nebo znak. Navíc se u prsou mění poloha těla, tudíž jsou silově více náročná. Z těchto důvodů je pro rehabilitační nebo zdravotně orientované plavání nejvhodnější právě kraul nebo znak.

Pokud máte obavu se zanořením obličeje nebo celého hlavy do vody, ale pohyb ve vodě Vám jinak vyhovuje, zkuste vodní jogging - běh v bazénu. V Austrálii i v Americe velmi oblíbená činnost - o vodu nepřijdete a zároveň nezatěžujete krční páteř nebo kolenní klouby jako při klasickém běhání v parku. Další alternativou při které není nutné ponoření hlavy jsou lekce aqua. Dnes můžete v nabídce najít spoustu variant, z nejznámějších uvedu aquaerobik, aquafitness, aquazumba nebo aquagymnastika. Ovšem ale i zde jsou některé polohy na zádech, kde je žádoucí zanoření hlavy. To ale záleží na konkrétním instruktorovi, nebo instruktorce.

Naštěstí ale voda je zcela přirozené prostředí - v prenatálním období každý z nás žil a dýchal 9 měsíců ve vodě. Proto není důvod se vody bát, nebo ji považovat na nepřítele. Při pohybu ve vodě jsou eliminovány veškeré dopady, takže nezatěžujete klouby jako při pohybu na suchu.

Přeji Vám příjemný pohyb ve vodním prostředí a věřím, že voda se stane Vaším přítelem :-)

Autor: Mgr. Martina Libá