Podzimní deprese? 5 tipů jak na ní!

Přichází nám podzim. Venku šedo, deštivo, pochmurno a naše myšlenky a nálada jsou na tom stejně. Co s tím? Pojďme se na to podívat, není to tak těžké.

Podzimní depresi a její příznaky asi všichni známe. Podrážděnost, skleslost, únava, nic nás nebaví, nic nám nejde, ale třeba i plačtivost, bolestivost kloubů, agrese nebo letargie, celková zpomalenost.

Někteří z nás se s tím vypořádají snadno, někteří mnohem hůře. My si dnes povíme pár tipů co s těmito chmurami dělat a jak je zahnat.

 

1. Pohyb

Ano, kupodivu prvním tipem je pohyb. Při pohybu se nám vyplavují endorfiny (hormony štěstí), které nám spustí dobrou náladu a najednou se máme tendence všude usmívat. Je jedno jaký pohyb děláte. Baví Vás běh? Fajn, jděte si zaběhat a kochejte se barevnou krajinou. Baví vás fitko? OK, běžte si pořádně zacvičit a zpotit se. Plavání? Super. Box? Skvěle. Je to opravdu úplně jedno. I hodně rychlá procházka příjemnou krajinou udělá své. Vyčistíte si hlavu, urovnáte myšlenky a svět je hned růžovější :)

2. Aromaterapie a světlo

Ráno šedivo, přes den šedivo a večer velmi brzy tma. Naše tělo je zvyklé při tmě spát, ale teď to nejde. Proto si zkuste všude udělat dostatek světla. Primárně v místnostech, jako je kuchyň a obývací pokoj, se snažte mít dostatek světla. Hned nebudete tolik unavení.

A nezapomínejme na aromaterapii. Různé vůně nám evokují různé pocity. Vanilka a meduňka uklidňují, citrusy a šalvěj nás nabudí. Zkuste si doma zapálit aromalampu nebo koupit rovnou aromadifuzér. Vyzkoušejte, které vůně Vám vyhovují a užívejte si je. Můžete si tak pomoci například i od nachlazení a rýmy :)

3. Relaxujte

Bohužel žijeme ve velmi uspěchané době. Všude je kladen velký tlak na výkon a cíle. Je fajn být výkonný, ale kdy jste si naposledy udělali volno. Šli se projít, dali si vanu, četli si. Relaxace a odpočinek je pro tělo velmi důležité. Obzvlášť na podzim, kdy je tělo mnohem náchylnější na chlad a různé viry a bakterie. Proto zkuste někdy zastavit. Naplánujte si volný večer. Sami nebo s přáteli. A jen tak relaxujte.

4. Vitamín D

Málo slunce. Ano, i to dělá opravdu hodně. V létě to neřešíme. Chodíme venku v tílku a kraťasech a tělo čerpá dostatek vitamínu D ze slunce. Ale na podzim a v zimě je to mnohem složitější. Vitamín D potřebujeme a to nejen pro dobrou náladu, ale i pro dobrou imunitu, regeneraci, spánek, zdraví kostí a kloubů atd. Na podzim ho můžeme získávat z tučných ryb (losos, pstruh, makrela,...), vaječné žloutky, hovězí játra, různé obohacené mléčné výrobky nebo cereálie, případně potravinovými doplňky.

5. Usmívejte se

Ano, náš poslední dnešní tip je usmívejte se. Jdete po ulici a vybaví se Vám příjemná myšlenka? Usmějte se. Koupili jste v akci avokádo? Usmějte se. Napsala Vám kamarádka, kterou jste dlouho neviděla? Usmějte se. Mějte radost z drobností a snažte se co nejvíce usmívat. Už jen tím, že se venku usmějete na cizího člověka zlepšíte den i jemu i sobě. Každý úsměv se počítá :)

 

Autor článku: Monika Šveňhová