Tipy a triky jak odstranit celulitidu a zpevnit tělo

Poradíme vám jaký pohyb, potraviny a další doplňky zvolit, abyste se zbavili celulitidy.

Pomerančová kůže trápí většinu žen, vzniká zbytněním tukové tkáně v podkoží a prostupuje k povrchu kůže. Projevuje se ve formě hrbolků a důlků na povrchu kůže. Nejčastěji se objevuje na stehnech, hýždích a pažích. Celulitida postihuje i mladé a štíhlé ženy.

Štípacím testem snadno zjistíte, zda máte sklon k celulitidě nebo nikoliv. Prsty obou rukou u sebe stlačte kůži na přední straně stehna. První stupeň je zjevný pouze při provedení štípacího testu - objeví se nepravidelnosti v kůži, druhý stupeň je již viditelný ve stoje, vleže nerovnosti vymizí. Tyto první dva stupně lze snadno pomocí cvičení a jednoduchých triků zmírnit až postupně zcela odstranit.

PŘÍČINY VZNIKU CELULITIDY

 • nedostatek pohybu, snížená funkce lymfatického systému
 • hormonální změny - puberta, těhotenství (estrogeny na sebe vážou vodu a ukládají ji do tukové tkáně)
 • nedostatek tekutin
 • stres, nadváha
 • sedavé zaměstnání, dlouhé stání
 • nesprávná strava

PREVENCE CELULITIDY

 • manuální lymfatické masáže
 • komprese
 • cvičení
 • dostatek tekutin
 • správná životospráva
 • zábaly a peeling

Pravidelně cvičíte, vnímáte zpevnění postavy, ale celulitida stále nemizí. Zařaďte 3 jednoduché triky, které vám pomohou odstranit celulitidu a získat tak hladká stehna a hýždě.

1) SPOJTE CVIČENÍ A KOMPRESI

Cvičení díky svalové aktivitě udržuje lymfatický a cévní systém v podkoží v aktivitě, komprese (tlaková léčba) podporuje činnost lymfatického systému pomocí tlaků zvenčí (kompresní punčochy / legíny). Díky spojení cvičení a komprese docílíme přirozené lymfodrenáže těla, kdy se uvolní přebytečná voda z tukové tkáně, zrychlí se metabolismus a zlepší se odvod toxických látek z těla ven.

Kompresní punčochy vždy zvolte až do pasu, přebytečná voda zadržovaná v tukové tkáni se odvede přes cisternu v břiše do hlubokého lymfatického systému a přes ledviny ji posléze odvedete močí z těla ven. Zpočátku si kupte kompresní punčochy / legíny o síle 70 denů, poté můžete zvýšit na 140 denů. Cena se pohybuje v rozmezí 150-200Kč, vybírejte si české výrobky, které jsou stejně kvalitní a zároveň levnější než zahraniční výrobci.

Vhodné aktivity kombinované s kompresí: rychlá chůze, chůze do schodů/kopců, jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích, aerobní aktivity dynamického charakteru (aerobik, fitbox, power jóga, fit dance?). Nezařazujte statické zátěže v posilovně, které mohou zabraňovat dostatečnému toku lymfy.

2) ZAŘAĎTE DO JÍDELNÍČKU POTRAVINY POMÁHAJÍCÍ V BOJI S CELULITIDOU

Pijte dvakrát denně bylinné čaje aktivující lymfatický systém a zpevňující tkáně - kopřiva, pampeliška, lipový květ, černý rybíz

Šťáva z aloe vera podporuje lymfatický systém při očistě organismu a posiluje imunitní systém. Kolagen obsažený v ananasu, kiwi nebo mangu pomáhá udržet pružnost kůže. Jablka odstraňují z těla nečistoty.

Ze zeleniny je vhodné zařadit do jídelníčku cibuli, červenou řepu a brambory pro lepší odvádění vody z těla, vařenou mrkev a olivy pro ochranu proti volným radikálům a ředkvičky pro pružné cévy.

3) PRAVIDELNĚ A DOSTATEČNĚ PIJTE

Pro správnou funkci lymfatického systému a prevenci celulitidy je velmi důležité pít dostatečné množství čisté pramenité vody, alespoň 2,5l denně.

Autor článku: Mgr. Jana Juranová