Zahřejte a protáhněte tělo Pozdravem slunci

Jak správně provádět Pozdrav slunci a jak při cvičení dýchat, se dočtete v tomto článku.

Nezapomínejte na dostatečné protažení těla při cvičení doma. Nestačí jen posilovat, je nutné i pravidelně protáhnout tělo a zrelaxovat mysl. Zařaďte do cvičení "Pozdrav slunci A" vycházející z powerjógy, který protáhne a zahřeje celé tělo před i po cvičení, a přitom nevynechá jediný sval na těle.

Pozdrav Slunci A pomáhá urychlit regeneraci namáhaných svalů při pohybové aktivitě a má pozitivní vliv na správné držení těla.

POZDRAV SLUNCI A:

  • POZICE HORY - postavte se na přední okraj podložky, chodidla jsou na šířku boků. Váhu těla rozložte na chodidle mezi tři body - pod palcem, malíkem a na střed paty. Zpevněte lýtka, holeně a stehna. Zpevněte střed těla (jako při zadržení moči). Stáhněte ramena dolů od uší, otevřete hrudník a mírně zasuňte bradu vzad. Dlaně se dotýkají před tělem v oblasti hrudníku (jako při modlení). Dýchejte pouze nosem - hluboký nádech a hluboký výdech. Zaměřte se na plný jógový dech, kdy nádech jde přes břicho, hrudník až do podkliček a výdech znovu přes břicho, hrudník a naposledy z pokliček. Z výchozího postavení s nádechem obloukem vzpažte, spojte dlaně k sobě a s výdechem, obratel po obratli, rolujte páteř do hlubokého předklonu.
  • HLUBOKÝ PŘEDKLON - pokrčte nohy v kolenou, aby se břicho dotýkalo stehen, dlaně položte vedle chodidel na podložku a přitáhněte hlavu ke kolenům. Váha je na prstech nohou.
  • ROVNÝ PŘEDKLON - s nádechem dejte dlaně na stehna, lokty přitáhněte k tělu a vyrovnejte záda rovnoběžně s podložkou. Pohyb vychází z kyčlí.
  • KOČKA / PRKNO - Jednodušší varianta (KOČKA): s výdechem odkročte pravou a levou nohou vzad, pokrčte nohy v kolenou a položte kolena na podložku. Dlaně jsou pod rameny a kolena pod kyčlemi na šířku boků. Zpevněný střed těla, trup rovnoběžně s podložkou. Těžší varianta (vysoký klik = PRKNO): s výdechem odkročte pravou a levou nohou vzad, dlaně pod rameny (aktivně se odtlačte od dlaní), chodidla na šířku boků, rovný trup (neprohýbejte se v bedrech). Z pozice přejděte do nízkého kliku, lokty podél těla. Položte se hrudníkem na podložku, dlaně vedle hrudníku.
  • KOBRA - s nádechem aktivně zatlačte do dlaní a nadzvedněte tělo vzhůru, stáhněte ramena od uší dolů a otevřete hrudník. Po celou dobu mějte zpevněný střed těla.
  • STŘECHA - s výdechem překlopte špičky prstů u nohou, odtlačte se od dlaní a vytlačte pánev co nejvíce vzhůru a dozadu. Pohled směřuje na stehna. Zůstaňte v pozici 4 dechy. Aktivně tlačte do dlaní, s výdechem přibližujte paty k podložce, s nádechem uvolněte.
  • S nádechem se podívejte v před, pokrčte pravou nohu v koleni a vkročte mezi dlaně do pozice ROVNÉHO PŘEDKLONU (viz výše).
  • HLUBOKÝ PŘEDKLON - s výdechem (viz výše).
  • POZICE HORY - s nádechem (viz výše) obloukem do vzpažení a s výdechem spojte dlaně před hrudníkem.

Celý cyklus opakujte 4-6krát.

Obrázek převzat z knihy: Powerjóga - nová cesta, Václav Krejčík.

Autor článku: Mgr. Jana Juranová