Správné držení těla - snadná autokorekce pro každého

Rychlá a jednoduchá autokorekce pro každého v pohodlí domova. Cvičební video pro správné držení těla a doporučení pro správné dýchání a chůzi. Podrobněji v tomto článku s videem.

Správné držení těla - rychlá autokorekce

Nyní se podíváme jak snadno a jednoduše provést korekci svého těla a poskládat všechny segmenty do správného držení. Půjdeme korekcí od hlavy až k patě a to doslova.

Základní poloha pro autokorekci správného držení těla

Postavte se bez bot zády k rovné kolmé opoře, může to být zeď nebo dveře. Důležité je abyste byli schopni přitlačit paty i hlavu k této opoře současně. Tuto pozici držte během celého procesu autokorekce.

Správné držení hlavy a krční páteře

Temeno hlavy dorazte ke zdi, ústa zavřená, jazyk na horním patře (může tak proudit energie celým tělem), brada svírá s krkem pravý úhel. Představte si, že máte na vrcholku hlavy háček a za ten vás někdo lehce vytahuje nahoru. Jakobyste byli zlehka zavěšeni za vrcholek hlavy. To je správné postavení hlavy a krční páteře.

Správné držení ramen

Ramena dorazte také k opoře a lehce stáhněte dolů. Současně mírně otevřete a vypněte hrudník vpřed.

Správné držení boků a bederní páteře

Již samotným vytažením se za hlavu jak bylo uvedeno dříve, byste měli lehce zmírnit prohnutí v bederní páteři. Prostor mezi oporů vzadu a vašimi zády by neměl být větší než pěst vaší ruky nastojato. Boky by měli být ve stejné výšce. To sami nezkontrolujete a tak požádejte někoho z rodiny, aby se na vás podíval. Pro snažší diagnostiku postavení výše boků je lepší položit si ukazováčky na kosti kyčle v předu (přední trn kyčelní) na obou stranách, je pak patrnější i pro lajka, zda je jedna ruka výše či níže. Pokud nemáte boky ve stejné výšce je pravděpodobné, že můžete mít ploché nohy a to se postupně propisuje i do postavení kyčlí, pak páteře (skolióza) i krční páteře. Proto problematiku plychých nohou nepodceňujte a pracujte na obnově nožní klendby jak vhodným cvičením (uchopování a přesouvání drobných předmětů prsty u nohou, píďalky, chůze po patách, špičkách, vnější i vnitřní straně chodidel), tak vnější podporou (ortopedické vložky). Zejména nechoďte bosí nebo v barefootech po rovném pevném povrchu. Bosí a s barefooty choďte po nezpevněných cestách s kamínky, šiškami apod.

Správné držení kolen

Kolena by měla být od sebe na šíři boků. Zpravidla tato vzdálenost odpovídá zavřené pěsti naležato. Kolena by měla být téměř natažená, ale ne propnutá. Svisle nad kotníky. Nevybočovat vně ani nevbočovat dovnitř.

Správné postavení chodidel

Paty dorazte až k zadní opoře (zeď, dveře). Chodidla jsou od sebe na šíři boků, což opět odpovídá zavřené pěsti naležato. Špičky chodidel směřují mírně vně. Když se podíváte přes kolena, spičky chodidel by měly by být svisle pod čéškou kolene každé nohy.

Takto si celé tělo projeďte od hlavy až k patě a následně zase zpět. Nyní odstupte od zadní opory a zkuste se ve správném držení těla lehce projít. Následně opět přistupte ke svislé opoře a zkontrolujte jak se vaše postavení segmentů těla změnilo a opět proveďte autokorekci u zdi.

Dopručení pro chůzi a dýchání ve správném držení těla

Již samotným správným držením těla velmi pozitivně ovlivňujete hned několik faktorů, které vám pomohou ke zdraví a uleví od bolesti. Pojďme se zaměřit na dýchání. Jak jsem uvedl na začátku, zavřete ústa, jazyk přiskněte zlehka na horní patro a dýchejte uvolněně nosem, nosem provádějte jak nádech, tak výdech. Zapojte i práci mysli a soustřeďte jemný pozvolný nádech do oblasti podbřišku a a při výdechu na nic nemyslete. Okysličíte tak větší množství krve, masírujete vnitřní orgány a zlepšíte jejich funkci. Tělem vám může proudit energie. Lze takto pracovat na kvalitě dýchádí při chůzi, před spaním i při sportu.

Správná a zdraví prospěšná technika chůze

Ještě více rozebereme chůzi, protože je úplným základem pohybu člověka a správnou chůzí můžeme ovlivňovat bolesti kotníků, kolen, beder i krku. Prvním důležitým krokem je zaujmout správné držení těla jak bylo uvedeno výše. Ještě bych doplnil, že se snažte dívat rovně před sebe, nedívejte se na zem ani nahoru, tím negativně ovlivňujete postavení hlavy a krku a tím tedy i celého těla. Dále pracujte s technikou dechu a nakonec se věnujte i samotné chůzi a to vše se snažte zvládat současně. Ze začátku vám to může připadat složité, ale postupně se Vám správné držení těla i technika dechu dostane pod kůži a vše půjde automaticky.

Při chůzi se soustřeďte zejména na tyto dvě věci:

1. Postavení chodidel a váha chodidel

Chodidla by měla směřovat mírně od sebe. Raději se snažte, aby směřovala rovně a výsledkem bude, že směřují mírně vně až se na ně nebudete dívat. Váhu se snažte dávat na vnitřní stranu chodidla. Drtivá většina lidí dává váhu na vnější stranu, čož následně způsobuje přetěžování kolen, boků, nodostatečnému zapojení hýďových svalů do pohybu a bolesti SI skoubení a beder.

2. Správná funkce a zapojení boků a hýžďového svalu

Snažte se nechodit kývavě, jinak řečeno choďte tak, že noha nohu mine a ne že se celým trupem kýváte ze strany na stranu. Ucítíte, jak se více zapojí hýžďový sval, prodlouží se vám krok a celkově se vám půjde lépe. Možná, že ze začátku ucítíte jak se vám rozhýbává SI skloubení a bedra a to je jenom dobře. Pokud se Vám při chůzi kývou boky přliš do strany, nejpíš máte oslabené svaly na bocích (střední a malý sval hýžďový), pro jejich posílení můžete zkusit jednoduché cvičení - stoupněte si rovně, chodidla u sebe a proveďte stoj na jedné noze, kdy se vědomně snažíte při zvednutí jedné dolní končetiny, aby se boky neposunuli do strany. ze začátku se můžete přidržovat lavičky a později zkoušejte i bez držení. Nejdůležitější je, abyste se při pomalém zvednutí nohy vůbec nevychýlili bokem do strany.

Cviky pro správné držení těla

Je nezbytné také svalové partie vhodně posilovat a protahovat každý den. Pro tyto účely jsem pro vás natočil toto video, které je dlouhé 20 minut a jistě se vám při každodenním cvičení a rychlou autokorekcí držení těla vaše držení postavy zlepší. Tak jdeme na to! :)

Cvičení doma pro správné držení těla - video s cviky (20 minut)

Článek i video je zdarma, pokud se Vám líbil, budu rád, když jako poděkování kliknete na následující odkazy:

Moc děkuji za podporu a budu se těšit u dalších tipů jak žít lépe a zdravěji. Ahoj Ondra

Autor článku a videa: