Vysokofrekvenční vs. nízkofrekvenční stravování

 Jaký typ stravování je pro Vás vhodnější se dočtete v tomto článku.

Poslední dobou se často řeší otázka vysokofrekvenčního a nízkofrekvenčního stravování. A to jak z hlediska úspory času tak samozřejmě z hlediska hubnutí a přeměny postavy. My si dnes povíme o čem to je a co je pro koho vhodné. Povím Vám svůj názor na tuto problematiku a své poznatky. Ovšem ve finále si každý musí zjistit co jemu vyhovuje. A co je pro něj vhodné. Pokud Vás tato problematika zajímá více, či chcete zkusit některý z těchto stylů, ale nevíte jak na to, nebojte se na mě obrátit a já Vám ráda pomohu.

Vysokofrekvenční stravování

Kde se vzalo:

Tento styl stravování se nejčastěji praktikuji v odvětví fitness, cvičení a velmi často je doporučován na hubnutí. Praktikuje se již dlouhá léta a samozřejmě má své výsledky.

Jak často jíte a kolik:

Jídlo je v tomto případě rozděleno na 5-6 jídel za den. Přijímáte celkem hodně kalorií, ale v menších porcích během celého dne. Většinou jsou klasická 3 hlavní jídla a k tomu 2-3 svačiny. Samozřejmě záleží na nastavení celého jídelníčku a je velmi důležité nastavení primárně sacharidů a to hlavně během tréninku. Dostatek bílkovin a kvalitních tuků. Velmi často se v tomto případě hovoří o hladině cukru v krvi. Menší porce častěji mají tuto hladinu stabilizovat a zabezpečit aby nedocházelo k velkým propadům. Momentálně ovšem vědci zjistili, že údajně méně jídel (sacharidových) naopak udržuje hladinu cukru v krvi na nízké hranici a tím zlepšuje inzulinovou senzitivitu

Pro koho je vysokofrekvenční stravování vhodné:

Tento styl stravování bych řekla, že je nejvhodnější pro sportovce, kteří mají vysoké nároky na regeneraci organismu, drží různé objemové jídelníčky atd. Pro manuálně pracující lidi, kteří potřebují dostatek energie během dne na svou práci. A dále nejspíše i pro vegany, vegetariány a lidi stravující se dle zásad raw stravy.

Nízkofrekvenční stravování

Kde se vzalo:

Tento styl se objevil až v posledních letech. Primární základ má na základech stravování dle prehistorických dob, kdy nebylo jídla tolik a jedlo se většinou dle kořisti (2-3x denně). Ovšem záleží na otázce, zda-li se tělo má "vracet" do těchto dob.

Jak často jíte a kolik:

Jídlo je v tomto případě děleno na 2-3 jídla denně, dle toho jak to komu vyhovuje. Je totiž vlastně vcelku jedno zda-li přijmete veškeré jídlo v průběhu dne nebo najednou. Podstatné je, přijmout dostatek živin pro potřeby těla. Dle posledních studií se uvádí, že nemá žádný vliv na rychlost metabolismu počet jídel za den. Jak se uvádělo dříve. Opět je však důležité udržet jedno z těchto jídel po tréninku. Aby tělo stíhalo regenerovat a mělo z čeho regenerovat.

Pro koho je nízkofrekvenční stravování vhodné:

Tento styl stravování je velmi vhodný pro ty, co drží nízkosacharidové diety. Tělo má tak dostatek času strávit přijaté tuky a bílkoviny. Samozřejmě je vhodná pro redukci tuku. Údajně snižuje chutě na sladké a podporuje očistu střev. Celkově bych ji však doporučila lidem s menší pohybovou aktivitou přes den. Pracujícím v kanceláří a optimálně i s menší hranicí stresu. Lépe se pak dodržuje.

Teď už máte alespoň trochu jasno v těchto pojmech a můžete si sami vybrat co je pro Vás vhodnější. Případně vyzkoušet co Vám vyhovuje :)

Autor článku: Monika Šveňhová